Sementasyon çelikleri Kullanım Alanları,

Sementasyon çeliklerinin kullanım alanları şu şekildedir; Dişliler, miller, piston pimleri, zincir baklaları, zincir dişlileri ve makaraları, diskler, kılavuz yatakları, rulmanlı yataklar, merdaneler, bir kısım ölçü ve kontrol aletleri, orta zorlamalı parçalar, kesici takımlar gibi parçaların imalatında kullanılır.

Sementasyon çeliklerinin kullanım alanları göründüğü gibi oldukça fazladır. Bu kadar fazla kullanım alanlarına sahip olmasının nedenleri arasında, kolay işlenebilirlik ve diğer çeliklere göre bulunabilirlik, ekonomik olmasıdır. Diğer çelik ürünlerine nazaran bu bu çeliklerin bulunabilirlik farkı oldukça fazladır. Özellik olarak da diğer ürünlere nazaran ve daha fazla kalitelidir de diyebiliriz. Sementasyon çelikleri ürün bilgileri için Sementasyon Çelikleri ürün sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sementasyon Çeliklerin Kullanım Alanları ve Özellikleri:

Kullanım AlanlarıÖzellikleri
Dişliler Sementasyon işlemi, parça kısmen veya tamamen son şeklini aldıktan sonra uygulandığı için, parçanın işlenmesi oldukça kolaydır.
Miller Parçanın yüzeyinde sonradan işlenecek, sertleşmesi istenmeyen kısımlar var ise, bu bölgeler özel pasta veya elektrolitik bakır ile kaplanarak örtülür. Sementasyon işlemi bu kısımlara tesir edemeyeceğinden sonradan kolayca işlenir.
piston pimleri Sementasyon işlemi sonrasında, çekirdek bölgesi yumuşaklığını koruyacağından, sertleştirme sırasında ortaya çıkabilecek çarpılmalar oldukça azdır.
zincir, baklaları, dişlileri, makaraları Semente edilmiş çeliklerin içi kısımları kolayca işlenebilir.
diskler Sementasyon çelikleri, yüzeyde aynı sertliği verebilecek, çoğu zaman takım çeliği durumundaki yüksek karbonlu çeliklerden daha ucuzdur.
kılavuz yataklarıAlaşımlı veya alaşımsız olarak üretilebilirler
rulmanlı yataklar
merdaneler
ölçü ve kontrol aletleri
kesici takımlar