Paslanmaz Çelikler

Paslanmaz çelikler birçok alanda kullanılabilen önemli ürünlerdir. Bilindiği gibi başta yapılar olmak üzere birçok alanda çelikler kullanılır. Paslanmaz özelliğe sahip çeliklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu çeliklerin en önemli özellikleri farklı kimyasal bileşimler ile değiştirilmesi ve bu işlemlerin sonucunda üretilmesidir. Bu çelikler üzerinde yapılan işlemler ve çeliklerin genel olarak özellikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Sizlere ayrıca bu çeliklerin çeşitleri ile ilgili de bilgi vermek istiyoruz. Ayrıca bünyemizde bulunan otomat çelikleri, alaşımsız çelik gibi ürünler hakkında da bizlerden destek alabilirsiniz.

Paslanmaz Çeliklerin Özellikleri

Yapı malzemesi olarak kullanılan paslanmaz çeliklerin aynı zamanda birçok özelliği vardır. Sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra çelikler birçok element yardımı ile alaşıma girer ve yine farklı reaksiyonlarla çeşitler geliştirilir. Paslanmaz çelikler ve bu çeliklerin özellikler;

 • Kimyasal bileşimleri değiştirilerek, farklı özelliklere sahip alaşımlar elde edilmektedir.
 • Cr miktarları yükseltilir ya da molibden veya nikel karışım eklenerek korozyon dayanımı artırılır.
 • Cu, Al, Ti, Si B, S ve Nb gibi elementlerle alaşım yapıldığında da olumlu etkiler ortaya çıkarılır. Bu alaşım sayesinde makinelerin tasarımı ve imalatları sağlanabilir.
 • Farklı elementlerle alaşıma giren paslanmaz çelik, bu şekilde farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.
 • Farklı elementlerin kullanımı ile birçok farklı grupta ürünler ortaya çıkar. Bu farklı gruplar ve çeşitlerde ayrıca yine birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Çelikler konusunda hizmet veren önemli bir ekip olarak sizlere pah kırma hizmetleri de sunmaktayız. Ayrıca elementlerin özellikleri gibi hassas ve önemli konularda da bizlere başvurabilirsiniz.

Paslanmaz Çeliklerin Çeşitleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu çelik türleri farklı gruplara ve sınıflara ayrılmaktadır. Bu çeşitler ve gruplar, alaşımlarına göre belirlenir. Bu gruplar;

 • Ferritik
 • Ostenitik
 • Martenzitik
 • Ferritik – Ostenitik (dubleks)
 • Çökelme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar.

Gruplandırmalar genel olarak malzemelerin iç yapılarına göre yapılmaktadır. Bu grupların içinde yaygın olarak kullanılan ürünler, ferritik ve ostenitik çeliklerdir. Genel olarak paslanmaz çeliklerin içinde bu ürünlerin kullanım oranları %95 oranındadır. Islah çelikleri gibi önemli ürünler de genel olarak yaygın kullanıma sahiptir.

Paslanmaz Çelikler Nereden Temin Edilir?

Yapılar için özellikle çok önemli olan Paslanmaz çelikler nereden ve nasıl temin edilir merak ediyorsanız sizlere bu konuda da ayrıca bilgi vermek istiyoruz. Bizler farklı çelik malzemelerinin üretimi ve satışı konusunda destek veren önemli bir ekip olmaktayız. Bu alanda duyduğunuz ihtiyaçların karşılanması için bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik (SS), gerçekte, çeşitli çelik türlerine atıfta bulunan genel bir terimdir. Çelik, iki aşamalı bir süreçte demir ve karbondan yapılır. Erimiş çelikten safsızlıklar giderildikten sonra, krom (Cr) ve nikel (Ni) gibi diğer alaşım elementlerinin eklenmesi ile Paslanmaz Çelik meydana gelir. Bu elemanlar, paslanmaz çelik olarak bilinen korozyona dayanıklı bir ürün oluşturur.

Paslanmaz Çelik Bileşimi Nedir?

Korozyona dayanıklı bir alaşım Paslanmaz Çelik, demir, krom ve bazı durumlarda nikel ve diğer metallerden yapılır. Tamamen geri dönüştürülebilir olan Paslanmaz Çelik, inşaat sektörünün “yeşil malzemesidir”. %100’e yakın gerçek geri kazanım oranı, çevresel olarak nötr ve etkisizdir. Uzun ömrü, sürdürülebilir inşaat gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Su gibi elementlerle temas ettiğinde bileşimini değiştirebilecek bir durum meydana gelmez.

Paslanmaz Çelik Kalitesi

Paslanmaz Çelik, birleştirildiğinde, ayrı ayrı kullanıldığında, olduğundan daha dayanıklı özellik gösteren birkaç farklı metal alaşımından yapılmış bir alaşımdır. Paslanmaz Çeliğe çeşitli elementlerin eklenmesi ve çıkartılmasıyla, her biri Paslanmaz Çeliğin özelliklerini ve kullanımlarını değiştiren birçok farklı alaşım çeşidi üretilir. Örneğin, ANSI 316 Paslanmaz Çelik, dayanıklılık ve korozyon direnci için korkuluk sistemlerinde kullanım için mükemmel bir alaşımdır.

Paslanmaz Çelik Neden Paslanmaz?

Paslanmaz çelik alaşım elementleri ile çevre arasındaki madde alışverişi, etkileşim ve reaksiyonun kolay kolay olmamasından dolayı paslanmaz. Ayrıca yapısında demir, krom, silikon, manganez, karbon, bazı durumlarda nikel ve molibden bulunur. Krom, ürün filmi oluşturmak için oksijen ile reaksiyona girmede baskın bir rol oynar. Bu krom oksit tabakası, alttaki metal yüzeye oksijen ve su erişimini sınırlayan bir bariyer oluşturur. Tüm Paslanmaz Çelik, tanım gereği, en az yüzde 10 krom içerir.

Paslanmaz Çeliğin Ne Kadar Pasa Dayanır?

Östenitik Paslanmaz Çelik hâkim endüstridir ve toplam Paslanmaz Çelik üretiminin %70’inden fazlasını oluşturur. Maksimum %0,15 karbon ve minimum %16 krom içeren pasa karşı koruma sağlar. Krom, bir krom oksit tabakası oluşturmak için oksijenle birleşir. Bu katman korozyona dayanıklıdır ve alttaki metali koruyan pas oluşumunu engeller. ANSI 316, klorlu veya tuzlu ortamlar dahil olmak üzere dış mekanlarda veya aşırı yerlerde ANSI 304’ten daha iyi performans gösterir.

Paslanmaz Çelik Türleri

100’den fazla farklı paslanmaz çelik sınıfı vardır, ancak bunlar dört ana tipte gruplandırılabilir:

 1. Östenitik
 2. Ferritik
 3. Martensitik
 4. Dubleks

Östenitik

Geniş bir sıcaklık aralığında iyi mekanik özelliklere sahip mükemmel korozyon ve ısı direnci ile en yaygın kullanılanıdır. Tipik kullanımlar ev eşyaları, endüstriyel borular ve kaplar, inşaat ve mimari cephelerdir.

Ferritik

Daha iyi korozyon, ısı ve çatlama direnci ile yumuşak çeliğe çok benzer özelliklere sahiptir. Tipik kullanımlar arasında çamaşır makineleri, kazanlar ve iç mimari yer alır.

Martensitik

Çok sert ve güçlüdür, korozyona östenitik veya ferritik kaliteler kadar dayanıklı değildir. Yaklaşık %13 krom içerir ve bıçak ve türbin kanatları yapımında kullanılır.

Dubleks

Hem östenitik hem de ferritik paslanmaz çelikten oluşan, onu hem güçlü hem de esnek yapan bir bileşik. Tipik kullanımlar arasında kağıt, kağıt hamuru, gemi yapımı ve petrokimya endüstrileri bulunur ve daha geniş bir uygulama yelpazesi için yeni kaliteler geliştirilir.

Paslanmaz Çelik Korozyona Dirençli Yapan Nedir?

Paslanmaz çeliğin korozyona direnme yeteneği, çelikteki krom içeriği ile ilgilidir. Krom, paslanmaz çeliğe korozyon direnci sağlayan alaşım elementidir. Örneğin; S31600 çeliği, molibden arttırılmış krom içeriği nedeniyle genellikle çeşitli atmosferik ortamlarda ve birçok aşındırıcı ortamda S30400’ten daha dayanıklıdır.