Karbon çeliklerinde karbon oranı arttıkça ne olur

Karbon çeliklerinde karbon oranı arttıkça ne olur, Karbon çeliklerini araştıranların bu çeliklerde karbon oranlarının değiştiğini görüyor. Karbon oranı değişen Karbon çeliklerinde oranın değiştiğinde ne olduğunu merak ediyor. Genellikle karbon alaşımlarında karbon oranı arttıkça sertlik ve mukavemet de artar. Çeliklerde sünekliği koruyarak mukavemeti arttırmak için değişik türde alaşım elemanları kullanılır. Ancak tokluk ve süneklik azaldığında, çarpma mukavemeti düşer. Manganez, Silisyum gibi alaşım elementlerinin bir veya birden fazlasının, çeliğin içindeki değerleri Manganez %1,65, Silisyum %0,60’dan fazla olan ve bunlara eklenen öteki elementlerden birinin veya birkaçının bulunması istenen çelikler, alaşımlı çelikler sınıfına girer.

Karbon elemanı genel olarak demir’in alaşımlayıcı maddesi olsa da demir elementini alaşımlama da magnezyum, krom, vanadyum ve volfram gibi farklı elementler de kullanılabilir. Karbon ve diğer elementler demir atomundaki kristal kafeslerin kayarak birbirini geçmesini engelleyerek sertleşme aracı olarak kullanılır.
Yüksek karbon içeren alaşımlar, düşük erime noktaları ve dökme kabiliyetleri nedeniyle dökme demir olarak bilinirler. Çelik ayrıca az miktarda karbon içeren fakat demir cüruflarını da kapsayan dövme demir olarak da ayırt edilebilir. İki ayırt edici faktör de çeliklerin pas önleyiciliklerini artırır ve daha iyi kaynaklanabilirlik sağlar. Bu sayede dayanabilirlik özellikleri genişletebilir.

Çelik yüzde kaç karbon içerir?

Çelik ürünleri demir elementi ile genellikle %0,2 ila %2,1 oranlarında değişen karbon miktarının bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. %C arttıkça yapıdaki Perlit oranı arttığından , çeliğin çekme dayanımı ile akma dayanımı artar, % 0.80 – 0.85 C değerinden sonra dayanım daha fazla artmaz.

Karbon ürünlerimiz için karbon çelikleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.