Islah Çelikleri

Bu çelikler yüksek dayanım ve süneklik özelliklerine sahip olmalıdır. Yeterli seviyelerde sertlik sağlanabilmesi için ıslah çelikleri daha fazla karbon içermektedir. Kalın parçalara ayrılması gereken çeliklerde sertlik derinliği çok önemli olduğu için genel olarak bu çelik çeşidi kullanılmaktadır. Bu çelikler arasında seçim yapılırken birçok önemli detaya dikkat edilir. Hem bu borular ve çeliklerin özellikleri hem de seçimleri konusunda nelere dikkat edilir sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Islah Çeliği Nedir?

Yapı alanında kullanılan çelik türlerinden biri olan ıslah çelikleri birçok önemli özelliğe ve aynı zamanda çeşide sahiptir. Bu çelikler alevle veya indüksiyonlar sertleştirilebilir veya ıslah işlemi sonrasında da aynı şekilde yine sertleştirilme işlemi yapılır. Bu ürününün birçok önemli çeşidi vardır ve bunlar farklı özellikleri ile farklı kullanım alanlarına sahiptir. Tüm bunlar hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilir ve bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Elementlerin özellikleri ve hizmet alanlarımız hakkında da bilgi almak için yine istediğiniz zaman firmamıza ulaşabilirsiniz.

Islah Çeliği Çeşitleri

Farklı alanlarda kullanılmak üzere ıslah çelikleri farklı kimyasal bileşimlerle çeşitlendirilebilir. Islah çelikleri kullanılan kimyasal bileşimlere göre 4 gruba ayrılmaktadır. Bu grupta yer alan çelikler ve özellikleri şöyledir;

 • Alaşımsız ıslah çelikleri: karbon miktarı daha fazla olduğu için bu çelik türünde ıslah dayanımı da daha fazla artmaktadır. Ayrıca 16 mm çapa kadar düşük akma sınırı vardır. 16-40 mm çap arasında boyutlarda üretilir.
 • Mangan Alaşımlı Islah çelikleri: mangan sertleşebilirliği arttığı için bu tür çeliklerde 30 MN ve 40 MN çeliklerinde akma sınırı C60 çeliğinde olan özellikleri gösterir.
 • Krom alaşımlı Islah çelikleri: Bu çeliklerde içerisinde bulunan krom, sertliği oldukça artırır ve ayrıca plastisiteye de olumlu etkilerde bulunur.
 • Krom-Molibden alaşımlı Islah çelikleri

Taşlama, pah kırma ve benzeri hizmetlerde de sizlere en iyi şekilde destek ve yardımcı oluyoruz. İstediğiniz zaman Çatlak kontrolü gibi konularda sizlere destek olabiliriz.

Islah Çelikleri Nasıl Temin Edilir?

Birçok alanda kullanılabilen ıslah çeliklerinin nereden ve nasıl temin edilebileceğini merak ediyorsanız sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu çeliklerden maksimum verim alınabilmesi için mutlaka kaliteli ve iyi olması gerekir. Özellikle güvenilir ve iyi firmalardan temin edilmesi son derece önemli bir detaydır. Bu çeliklerin temin ederken daha birçok önemli detaya dikkat etmeniz gerekir. Islah çelikleri ve çok daha fazlası hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilir ve bizlerden bu ürünleri temin edebilirsiniz. Sizlere ayrıca karbon çelikleri ve benzeri ürünlerde de destek olan önemli bir ekip olmaktayız.

Islah çeliği

Temperlenmiş çelik olarak da adlandırılan ıslah çeliği, çeliğin, belirli bir demir-karbon oranına sahip benzersiz bir çelik türü olarak düşünebilirsiniz. Esasında ıslah çelik her ne kadar bir demir alaşımı olsa da geleneksel çelik ile aynı oranda demir ve karbona sahiptir. Aynı zamanda ıslah çelik üstün bir dayanım ve güç seviyesi sayesinde belirli üretim ve uygulamaları alanında sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

Islah Çelik Nedir?

Islah çelik erime noktasının altında (ki bu yaklaşık olarak 2500 derece Fahrenheit dolaylarındadır) ısıl işlemden geçirildikten sonra fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla soğutulan çeliktir. Bu işlem nihayetinde çeliğin mukavemet ve sertliğinin arttırılmasının yanında ayrıca daha pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi de amaçlanır. Yüksek oranda ısıma soğuma işlemi sonunda çeliğin fiziksel özelliklerinde birçok değişiklik meydana gelir. Günümüzde ıslah çelik olarak adlandırılan bu yöntemin tarihi çok eskilere dayanır; örneğin, Japonya’nın Feodal dönemlerinde kılıç ustaları katanalarını bunun benzeri bir işleme tabi tutarak dayanımını ve görünümünü iyileştirmeyi amaçlamışlardır.

Islah Çeliğin Faydaları

Isıl işlemle fiziksel özellikleri üzerinde ciddi değişimlere yol açan ıslah çeliğin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • En önemli ve birincil avantajı ısıtma ve soğutma işlemlerinden sonra çeliği olduğundan çok daha dayanıklı hale getiriyor olmasıdır.
 • Deformasyona uğramadan daha fazla kuvvete karşı dayanım sağlar, bu da yüksek sanayi üretimlerinde onu oldukça kullanışlı bir malzeme yapmaktadır.
 • Aşınma ve yıpranmaya karşı ayrıca dayanıklıdır.
 • Yüksek gerilimli uygulamalar için ideal bir çözümdür.

Islah Çelik Türleri

Islah çelik türleri içerdiği kimyasal özellikleri açısından dört ana grupta toplanır:

 1. Alaşımsız ıslah çelikleri
 2. Mangan Alaşımlı Islah çelikleri
 3. Krom alaşımlı Islah çelikleri
 4. Krom-Molibden alaşımlı Islah çelikleri

Alaşımsız Islah Çelik

Alaşımsız çelikler ıslah dayanım gücünü karbondan almaktadır, kısaca içeriğindeki kimyasal özellik karbona dayanır. 16 mm’lik çapta en düşük akma sınırı 370 – 570 N/NM arasında değişmektedir. 16-40 mm’lik çapta b sınır 50 – 80 N/NM gibi değerlere kadar inebilir.

Mangan Alaşımlı Islah Çelik

Bu tür ıslah çeliklerde mangan kullanılır. Mangan sertliği arttırdığından dolayı Mangan Alaşımlı Islah Çeliklerde 30 MN 4 ve 40 MN 4 çeliklerinde akma sınırı C 60 çeliğindeki özelliklerle neredeyse aynıdır.

Krom Alaşımlı Islah Çelik

İsminden de anlaşılacağı üzere bu ıslah çelik çeşidinde kullanılan kimyasal element kromdur. Krom diğerlerinden çok daha fazla oranda sertleşebilirliğe etki eder bununla birlikte plastisitesini de kaybetmemesine hatta pozitif yönde etki eder

Molibdan Islah Çelik

Burada da kullanılan kimyasal element molibdandır. Molibdan kromdan çok daha fazla çeliğin sertleşmesini sağlar. Bununla birlikte bir taraftan meneviş dayanımını arttırırken bir yandan da kırılganlık ihtimalini azaltır.

Islah Çelik Temperleme Aşamaları:

Islah işlemi için ısıtma sırasında, doğası ıslah sıcaklığına bağlı olan difüzyon işlemlerine izin vermek amaçlanır.

Karbon çeliklerinin temperlenmesi, dört farklı aşamada gerçekleşir:

 1. İlk Aşaması: 200°C’ye kadar- Martensitin tetragonalitesinin azalması nedeniyle e (epsilon)-karbür çökeltisi.
 2. İkinci Aşama: 200° ila 300°C- Tutulan östenitin ayrışması.
 3. Üçüncü Aşama: 200° ila 350°C- Martensitin tetragonallik kaybı ve e-karbürün çözünmesi ile rekabet eden çubukların veya sementit plakalarının oluşumu.
 4. Dördüncü Aşama: 350°C ila 700°C- Ferritin geri kazanılması ve yeniden kristalleştirilmesi ile birlikte sementitin kabalaşması ve küreselleşmesi.

Islah Çelikte Temperlemenin Amaçları:

Çeliğin ıslah edilmesinde yukarıda bahsedilen işlemleri içinde barındıran temperleme işlemi kullanılır. Bunun da amaçları arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Sertleşme sırasında oluşan iç gerilmeleri gidermek.
 2. Sertlik ve mukavemet pahasına sünekliği ve tokluğu geri kazanmak.
 3. Tutulan östenitin bozunmasıyla boyutsal kararlılığı geliştirmek.
 4. Manyetik olmayan osteniti manyetik ürüne dönüştürerek manyetik özellikleri geliştirmek.