borular, boru çeşitleri, borular hakkında

Çelik Borular

Boru, öncelikle sıvılar, gazlar, peletler, tozlar ve daha fazlasını içeren ürünlerin taşınması için yapılmış, yuvarlak ve içi boş bir kesittir. Ancak normal boruların aksine çelik borular birçok şekillerde kullanılır. Bunların en çok bilineni; şehirler ve kasabalar arasında su ve gaz taşımak için yeraltında kullanılmasıdır. Ayrıca elektrik kablolarını korumak için de sıklıkla tercih edilmektedirler. Çelik borular güçlü ve hafiftirler. Bu onları oldukça kullanışlı ve işlevsel kılar. Çelik borular günümüzde sokaklarda, evlerde, iş yerlerinde kısacası yaşam alanı olan her yerde hatta ötesinde bile kullanılmaktadırlar, tabi bunlar içerisinde inşaat, otomobil ve şehirlerarası doğalgaz, su, elektrik taşıma işlemleri en yaygın kullanılanlarıdır.

Çelik Borular Nasıl Üretilir?

Çelik ve paslanmaz çelik borular için kullanılan en yaygın üretim işlemi bobinler kullanılarak yapılanlardır. Bu yöntemde kullanılan malzemeler dökme çelikten imal edilmiş bir levhadan kesilmiş çelik rulolardır.

  • Çelik boru üretiminin ilk aşamasında, bobinler, üretilmesi gereken çelik borunun çapına uygun geniş skelpler oluşturmak için uzunlamasına kesilir.
  • Bu skelpler daha sonra bir dizi rulodan geçer. Son adım, boruyu uzun kenarı boyunca birbirine kaynak yapmaktır.
  • Bu işlem yuvarlak, kare veya dikdörtgen boru kesitleri imal etmek için kullanılabilir.
  • Matrislerin yardımıyla, çok çeşitli temel geometrik şekillerden çeşitli tiplerde çelik profiller üretilebilir.

Yapıya Göre Çelik Borular

Güçlü, sağlam ve yüksek dayanıklığa sahip çelik borular yuvarlak, kare veya dikdörtgen şekilde üretilmektedir. Genellikle alüminyum, manganez, titanyum ve tungsten gibi farklı alaşımları yapısında bulundurması ile sağlamlığı da bunlara bağlı olarak değişir. İşlevselliği ve çok yönlü özelliği ile birçok farklı endüstride çelik borular vazgeçilmez olmuşlardır.

Çelik boru kaynaklı veya dikişsiz formda olabilir;

  • Dikişsiz borular; içi boş bir boru oluşturmak için erimiş çeliğin bir delici çubuk üzerinden geçirilmesiyle yapılır.
  • Kaynaklı borular; bir haddeleme levhasının kıvrılmasından ve dikişin birbirine kaynaklanmasından yapılır.

Geçmişte üretilen dikişsiz borular her ne kadar kaynaklı borulardan daha güçlü olsalar da zaman içerisindeki teknolojik ilerlemeler sayesinde bugün, kaynaklı borular çok daha güçlü hale gelmişlerdir.

Çelik Boru Uygulamaları

Çelik boruların yapısı ve kullanılabilir birçok işlevsel özelliği sayesinde endüstri, sanayi ve evsel alanda farklı şekillerde çok yönü kullanımı mevcuttur. Çelik boruları bu kadar değerli kılan unsur esasında onun güçlü yapısı, aşırı sıcaklık, basınç ve yıkıcı unsurlara dayanma yeteneğine dayanır. Ev ortamlarında, cihazlarda ve gaz borularında çelik borular kullanılır. En basitinden evinizde ocağınıza ya da kombinize gelen doğalgaz boruları muhtemelen çelik borulardandır.

En çok tercih yapılan çelik boru uygulamaları şunları içerir:

  • İnşaat ve Mühendislik
  • Otomobil İmalatı
  • Şehirlerarası taşınım

İnşaat ve Mühendislik

İnşaat ve yapı sektörü çelik boruların uygulamaların en çok yapıldığı alandır. Burada genellikle içi boş kesitli çelik borular kullanılır ve genellikle dikdörtgen, yuvarlak veya kare şeklindedir. Bu çelik borular dayanıklı yapılarından dolayı sütun olarak kullanılır. Çoğunlukla dış yapının düzenlemesinde kullanılan iskelede de sıklıkla tercih edilmektedir zira çelik borular üzerinde yüzlerce kilo ağırlığı çok kolay bir şekilde taşıma özelliğine sahiptir.

Otomobil İmalatı

Otomobil endüstrisi, 90’ların başından beri giderek artan miktarlarda çelik boruları kullanmaya başlamıştır. Aracın iç kısımlarında: Süspansiyon, yakıt enjeksiyonu ve araç kontrol sistemlerinde hassas çelik borular kullanılmaktadır.

Çelik Boruların Diğer Kullanım Alanları

Kaynaklı borular ısıtma ve soğutma gibi yöntemlerle bir araya getirilip sıhhi tesisat ve gaz taşımacılığı gibi daha ağır, daha rijit uygulamalar için kullanılırken, bisiklet ve sıvı taşımacılığı gibi daha hafif ve daha ince amaçlar için gerdirme ve oyuklama yoluyla dikişsiz borular oluşturulur. Üretim yöntemi, çelik borunun hem tasarımına hem de kullanım alanına göre özelleştirilebilirdir. Örneğin; şehirlerarası gaz taşıması için kullanılacak olan çelik borularda çapın ve kalınlığın değiştirilmesi, yapıyı oldukça etkileyecektir

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir