Paslanmaz Çelikler

Paslanmaz çelikler birçok alanda kullanılabilen önemli ürünlerdir. Bilindiği gibi başta yapılar olmak üzere birçok alanda çelikler kullanılır. Paslanmaz özelliğe sahip çeliklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu çeliklerin en önemli özellikleri farklı kimyasal bileşimler ile değiştirilmesi ve bu işlemlerin sonucunda üretilmesidir. Bu çelikler üzerinde yapılan işlemler ve çeliklerin genel olarak özellikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Sizlere ayrıca bu çeliklerin çeşitleri ile ilgili de bilgi vermek istiyoruz. Ayrıca bünyemizde bulunan otomat çelikleri, alaşımsız çelik gibi ürünler hakkında da bizlerden destek alabilirsiniz.

Paslanmaz Çeliklerin Özellikleri

Yapı malzemesi olarak kullanılan paslanmaz çeliklerin aynı zamanda birçok özelliği vardır. Sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra çelikler birçok element yardımı ile alaşıma girer ve yine farklı reaksiyonlarla çeşitler geliştirilir. Paslanmaz çelikler ve bu çeliklerin özellikler;

  • Kimyasal bileşimleri değiştirilerek, farklı özelliklere sahip alaşımlar elde edilmektedir.
  • Cr miktarları yükseltilir ya da molibden veya nikel karışım eklenerek korozyon dayanımı artırılır.
  • Cu, Al, Ti, Si B, S ve Nb gibi elementlerle alaşım yapıldığında da olumlu etkiler ortaya çıkarılır. Bu alaşım sayesinde makinelerin tasarımı ve imalatları sağlanabilir.
  • Farklı elementlerle alaşıma giren paslanmaz çelik, bu şekilde farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.
  • Farklı elementlerin kullanımı ile birçok farklı grupta ürünler ortaya çıkar. Bu farklı gruplar ve çeşitlerde ayrıca yine birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Çelikler konusunda hizmet veren önemli bir ekip olarak sizlere pah kırma hizmetleri de sunmaktayız. Ayrıca elementlerin özellikleri gibi hassas ve önemli konularda da bizlere başvurabilirsiniz.

Paslanmaz Çeliklerin Çeşitleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu çelik türleri farklı gruplara ve sınıflara ayrılmaktadır. Bu çeşitler ve gruplar, alaşımlarına göre belirlenir. Bu gruplar;

  • Ferritik
  • Ostenitik
  • Martenzitik
  • Ferritik – Ostenitik (dubleks)
  • Çökelme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar.

Gruplandırmalar genel olarak malzemelerin iç yapılarına göre yapılmaktadır. Bu grupların içinde yaygın olarak kullanılan ürünler, ferritik ve ostenitik çeliklerdir. Genel olarak paslanmaz çeliklerin içinde bu ürünlerin kullanım oranları %95 oranındadır. Islah çelikleri gibi önemli ürünler de genel olarak yaygın kullanıma sahiptir.

Paslanmaz Çelikler Nereden Temin Edilir?

Yapılar için özellikle çok önemli olan Paslanmaz çelikler nereden ve nasıl temin edilir merak ediyorsanız sizlere bu konuda da ayrıca bilgi vermek istiyoruz. Bizler farklı çelik malzemelerinin üretimi ve satışı konusunda destek veren önemli bir ekip olmaktayız. Bu alanda duyduğunuz ihtiyaçların karşılanması için bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.