Otomat Çelikleri

Hızlı talaş alma ve bu talaşların kırık çıkması sebebiyle kullanılan otomat çelikleri talaşlı imalatlarda maliyetlerinin oldukça düşük olduğu çelik türleridir. Çelikler genel olarak, revolver torna tezgahlarında ve çok milli tezgahlarda sıklıkla kullanılır. Bu alanlarda diş açma, boyuna ve alına tornalama ve matkap delme gibi taşlama işlemlerinde tercih edilir. Daha birçok alanda kullanıma uygun olan bu çelikler, ihtiva ettikleri yüksek fosfor ve kükürt sebebi ile kırılgan ve kısa talaş verirler. Birçok önemli özelliği bulunan çelikler hakkında sizlere daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Otomat Çeliklerinin Özellikleri

Otomat çelikleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken birçok önemli detay ve özellik vardır. Bu özellikler genel olarak şöyledir;

  • Karbon oranları %0.07- %0,60 arasında değişiklik gösterir. Ayrıca fosfor oranı, %0.07 – 0.10 ve kükürt oranı ise %0.15 ile %0.40 olmaktadır.
  • Birçok çelikte kükürt ve fosfor değerleri azaltılırken, otomat çeliklerinde ise aksine talaşlı işlem kabiliyetlerinin artırılması için özellikle ilave sağlanır. Bu ekleme sayesinde çeliğin hem yağlama etkisi artar hem de kısa kırılgan talaş oluşumu artırılır. Tüm bunların sayesinde de hem parçaların dayanımı artar hem de yüzeylerin daha temiz kalması sağlanır.
  • İşleme sırasında kesici takımlarının ömürlerini uzatabilme için bazı türlerinin içine kurşun ilavesi yapılır.
  • Kurşun ile alaşımlandırılmış biçimde bulunabilir. Otomat çeliklerine ilave edilen kurşun çeliklerin mekanik özelliği değişir ve tabi aynı zamanda da yağlama özellikleri artar.
  • Semente edilebilme ve ıslah edilme özellikleri vardır.

Alaşımsız yapı çelikleri de birçok alanda kullanılan etkili ürünlerdir. Bizlere başvurarak ihtiyacınız olan tüm çelikler ve borular konusunda destek alabilirsiniz.

Otomat Çelikleri Neden Tercih Edilir?

Çelik malzemeler tercih edilirken en fazla dikkat edilen noktalardan biri talaşlı işlenebilir kabiliyete sahip olmasıdır. Otomat çelik tam olarak bu amaca hizmet eder ve bu yüzden de tercih edilir. Ayrıca yüksek kesme hızına sahip olduğu ve buna bağlı olarak da zaman tasarrufu sağlar. Kısacası otomat çelikleri talaşlı işlenebilirlik özellikleri ve daha birçok sebepten ötürü tercih edilebilmektedir. Bu tarz çeliklerin nereden ve nasıl temin edildiği ayrıca önemlidir. Bu alanda iyi bir firma arıyorsanız bizlere ulaşabilir ve bizlerden destek alabilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde destek olabileceğimizi söyleyebiliriz.