Karbon Çelikler

İçerisinde karbon bulunan ve ismini de buradan alan karbon çelikler farklı alanlarda kullanılmak üzere üretilen önemli malzemelerdir. Bu çeliklerin yapılarında genel olarak az miktarlarda silisyum, mangan, kükürt ve fosfor gibi elementler kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları imalat ve yapı sektörü olmaktadır. Çeliğin özellikleri genel anlamda içeriğinde bulunan karbon miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. İçerisinde bulunan karbon miktarlarına göre birçok farklı çeşitleri vardır. Sizlere tüm bunlar ve hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ayrıca ağırlık tablosu gibi konuları merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karbon Çelik Nedir?

Karbon çelikler genel olarak içerisinde belirli bir miktar karbon maddesi olan çelik türleridir. İsmini de zaten içerisinde bulunan karbon miktarından alır. Bu çelikler hakkında bilinmesi gereken en önemli detay, içerisindeki karbon miktarına göre çeliğin, sertliğinin, çekme dayanımının ve akma özelliklerinin değişiklik göstermesidir. Ayrıca çeliğin içerisindeki karbon miktarının artması ile plastiklerin şekil alma kabiliyetlerinde düşürücü rol oynamaktadır. Birçok önemli özelliği sayesinde farklı alanlarda kullanılabilen karbon çeliklerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Pah kırma gibi önemli hizmet konularında da bilgi almak için bizleri takip edebilirsiniz.

Karbon Miktarına Göre Karbon Çelikler

Karbon çelikler içerisinde bulunan karbon miktarlarına göre 3 gruba ayrılırlar. Düşük karbonlu, orta karbonlu ve yüksek karbonlu olmak üzere 3’e ayrılan bu karbon çelikler ayrıca hangi özelliklere sahiptir bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

  • Düşük Karbonlu Çelikler: %0,20’ye kadar karbon miktarına sahip olan çelikler bu grupta yer alır. Yumuşak çelikler olarak da bilinir. Dünya çelik üretiminin büyük bir bölümünü bu çelikler kaplar. Özellikle inşaat sektörü, yassı mamuller ve temel yapılarda kullanılan bir üründür.
  • Orta Karbonlu Çelikler: %0,20-0,60 arasında olan çeliklerdir. Karbon miktarı dolayısı ile orta derecede mekanik özelliklere sahiptir. Isıl işlemlerle yeterli seviyede sertleştirilebilir ürünlerdir. Özellikle makine imalat sanayide tercih edilen ürünlerdir.
  • Yüksek Karbonlu Çelikler: %0,60’tan daha fazla olan çeliklere verilen isimdir. Isıl işlemlere maruz kaldığında çok yüksek sertleşme sağlanır. Bu sayede de özellikle aşınmalara karşı çok dayanıklı hale gelir. İşlenme ve şekil verilebilme oranı diğer karbon çeliklere göre daha düşüktür.

Farklı alanlarda kullanılan soğuk çekme boruları ve Karbon çelikler hakkında daha fazla bilgi almak ve bu ürünleri temin etmek için bizlere ulaşabilir ve bizlerden bu konuda destek alabilirsiniz.